Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.10.2011 17:14 - Ernst & Young предупреждават за риск от нова рецесия в ЕС
Автор: rainman Категория: Бизнес   
Прочетен: 799 Коментари: 0 Гласове:
0



 image

Седемкратно увеличение на наличния в Европейския стабилизационен механизъм ресурс е необходим, за да бъде предотвратена заразата на финансовите пазари. Ако не се предприемат решителни действия, БВП на еврозоната може да спадне с до 2% през 2012 и с още 1% през 2013, предупредиха от консултантската компания Ernst & Young. Според тях вероятността това да се случи е 20%.

Анализаторите смятат, че вторият кръг от стрес-тестове най-вероятно само ще подчертаят, че редица институции се нуждаят от допълнително компенсиране на задлъжнялостта или от допълнителен капитал. Преоценката на банковите акции в цяла Европа през последните 18 месеца показва, че инвеститорите отдавна са наясно, че преструктурирането на суверенния дълг на страните от периферията остава най-вероятният сценарий. 

Орязано банково кредитиране 

Напрежението от хаотичното управление на необслужвания дълг може да намали банковото кредитиране с повече от 6% през 2012 и с още 2% през 2013, смятат още от Ernst & Young. Мари Дирон, икономически съветник на Прогнозата на Ernst & Young за сектора на финансовите услуги коментира: „Последните данни вече показват риск от рецесия по отделни показатели, като банковото кредитиране в периферията продължава да спада, а предлагането на кредити за бизнеса се стяга и в еврозоната. В случай на неуправляван дифолт, намаляването на кредитирането с още 6% би повлияло силно на основните движещи сили на икономиката и на дългосрочните перспективи за всички страни в цяла Европа.”

Риск от кредитна криза

Предвид несигурните перспективи инвеститорите са предпазливи при кредитирането на банки от еврозоната. В резултат на това издаването на дългосрочни необезпечени дългове вече е спряло, сочи анализът на Ernst & Young. Банките в Еврозоната имат падеж на заеми от около 800 млрд евро, които се нуждаят от рефинансиране през 2012. А това води до повишаване на риска от кредитната криза. „Целият финансов сектор работи с един и същ кредитен ресурс, който започва бързо да се свива вследствие на продължителната несигурност на пазара. Трайното бездействие ще изостри настоящата липса на доверие в пазара и кредитните пазари ще замръзнат още повече от гледна точка и на предлагането и на търсенето. Това ще доведе едновременно до спиране на притока на доходи за банките и ограничаване на кредитирането на по-широкия пазар”, смята Анди Болдуин, ръководител на звеното за финансови услуги в Европа, Близкия Изток, Индия и Африка в Ernst & Young.

Поява на сегмент „сенчесто банкиране”
Ограничаването на способността на банките да отпускат заеми поне за няколко години напред ще даде възможност на инвестиционните фондове, фондовете за дялово финансиране и инвестиционните дружества да се възползват от празнината за предоставяне на кредити директно на големи корпорации. „Такива „сенчести” банкови активности ще останат извън новия регулаторен режим на капиталови доплащания, давайки им потенциално несправедливо конкурентно предимство при ценообразуването на определени услуги”, смята Болдуин.

Застрахователите са най-изолирани срещу дифолтен сценарий
В интервала между първите предупредителни признаци на проблем с платежоспособността в Гърция, Ирландия и Португалия и първия симптом на неспособност за изплащане на задълженията, предизвикани от Гърция, повечето застрахователи и презастрахователи значително са намалили експозициите си към суверенен дълг от еврозоната и периферията, което изолира сектора от влиянието на дълговите проблеми. „В допълнение към намалените експозиции в суверенен дълг застрахователите от еврозоната не изглеждат силно ангажирани в предоставянето на суапове за кредитно неизпълнение на периферните страни, което ги прави най-добре позиционирани в сектора на финансовите услуги. Въпреки това, косвените експозиции на индивидуалните застрахователи, включително силните експозиции на банковия сектор, ще окажат влияние и върху добре изолираните фирми”, обясни Мари Дирон.
  
Секторът за управление на активи и инвеститорите на дребно, силно изложени на риск
„Държавните дългове в еврозоната бяха във фокуса на индустрията за управление на активи през последното десетилетие. Въпреки, че имаше време за частична промяна на фокуса, един действителен дифолт ще нанесе краткосрочни щети на сектора и на репутацията му”, посочва в анализа Болдуин. Според него до известна степен пазарът е предвиждал това, но инвеститорите на дребно може да не са били наясно с потенциалните рискове за инвестициите си. „Резултатите на почти всички видове фондове ще бъдат засегнати от непостоянността на пазара. Дори придвижването към кешови или валутни инструменти на паричните пазари ще са непривлекателни поради отрицателни реални лихвени проценти и притеснения за ликвидност”, допълва Дирон.

Данъкът върху финансовите транзакции е преждевременно добавено притеснение
Пазарите с много малки маржове и силна динамика на транзакциите, каквито са валутните и фючърсните пазари, ще се превърнат в нежизнеспособни бизнеси под влиянието на данъка върху финансовите транзакции, който се прилага само в Европа. „Предложеният от Европейската комисия данък върху финансовите транзакции (ДФТ) добави още един слой несигурност към вече напрегнатите пазари. Въвеждането на ДФТ би ударило непропорционално инвестиционното банкиране и участниците на фондовите борси, което допълнително възпрепятства печелившите дейности от сектора на финансовите услуги в Европа”, смята Дирон.

Нужен е своевременен отговор от регулаторните органи и правителствата 

„Ние трябва да се притесняваме от непредвидени последици от самостоятелни регулаторни и политически действия, които биха могли кумулативно да увредят шансовете за икономическо възстановяване. Сега повече от всякога имаме нужда от навременен, съвместен отговор от регулаторните органи и правителствата, който да подкрепи сектора на финансовите услуги. Така секторът на финансовите услуги може да изиграе своята роля в стимулиране на растежа и в погасяване на дълговете и дългосрочни спестявания”, пише в заключение на анализа Анди Болдуин.



Гласувай:
0


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: rainman
Категория: Новини
Прочетен: 454785
Постинги: 223
Коментари: 170
Гласове: 574
Спечели и ти от своя блог!
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол